WordPress: przyjazne adresy URL


0
WordPress: przyjazne adresy URL

Jeśli chcesz stworzyć przyjazne adresy URL to jest to bardzo dobra decyzja, w kierunku optymalizacji Twojej strony internetowej. Na WordPressie przyjazne adresy w bardzo prosty sposób możemy stworzyć. Zalecam wykonanie tego kroku już na etapie tworzenia nowego serwisu, ponieważ wszystkie adresy URL, które zostaną zaindeksowane z nieprzyjaznymi adresami, po zmienieniu ich na przyjazne, trzeba będzie dodatkowo przekierowywać przy użyciu przekierowania 301. Jak stworzyć przyjazne adresy URL dowiesz się z dalszej części poradnika.

Jak włączyć przyjazne adresy URL na WordPressie?

Żeby włączyć seo friendly adresy url na WP zaloguj się do panelu administracyjnego. Następnie z lewego menu znajdź ustawienia, najedź na nie i kliknij w bezpośrednie odnośniki

widok bezpośrednich odnośników

W celu uzyskania przyjaznych adresów URL należy ustawić „Nazwa wpisu”. Jeśli korzystasz z kategorii lub tagów, możesz ustawić jak na powyższym screenie polskie wersje, czyli kategoria i tag. Żeby usunąć /kategoria/ z adresów URL polecam Yoast SEO, a na serwisie pojawi się wkrótce poradnik, jak to zrobić.

Jak przetłumaczyć author na WordPress?

Jeśli posiadamy w pełni spolszczoną witrynę, a jedynie masz problem z adresami, które są angielskie, to w tym miejscu dowiesz się jak rozwiązać problem z tłumaczeniem /author/. Żeby przetłumaczyć author na na przykład autor wprowadź w pliku functions.php poniższą funkcję.

add_action('init', 'cng_author_base');
function cng_author_base() {
    global $wp_rewrite;
    $author_slug = 'tuWpiszNaPrzykładAutor'; // 
    $wp_rewrite->author_base = $author_slug;
}

Po wprowadzeniu tej funkcji przejdź do bezpośrednich odnośników i zapisz ustawienia. Po odświeżeniu slug author powinien zostać zmieniony na zadeklarowany przez Ciebie w funkcji slug.

O czym należy pamiętać przy zmianie adresacji na WordPressie?

Po zmianie adresacji koniecznie wpisz w wyszukiwarce site:twojadomena.pl i przejrzyj, czy na wskutek przeprowadzonych zmian, gdzieś nie wyskakuje błąd 404, takie adresy trzeba przekierować na nowe, utworzone przy optymalizacji odpowiedniki. Jeśli Twoja witryna była zaindeksowana z nieprzyjaznymi adresami URL, czy niespolszczonymi slugami to na 100% będziesz musiał dodatkowo wykonać przekierowania 301. To dlatego zalecam tworzenie przyjaznych adresów URL przed wpuszczeniem serwisu do internetu.


Podoba ci się? Podziel się z przyjaciółmi!
0
Jeremiasz Nowak
Na co dzień młodszy programista php, ale nie unika frontendowych technologii. Interesuje się szeroko pojętym pozycjonowaniem (seo). W tej sferze stara się wykorzystać swoje umiejętności programowania w php - w oparciu o najpopularniejsze platformy, cmsy.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *