WordPress: jak stworzyć podstronę, wpis, kategorię i tagi?


0
Wordpress: jak stworzyć podstronę, wpis, kategorię i tagi?

Decydując się na stworzeniu strony opartej o WordPress, należy opanować podstawowe rzeczy, do jakich na pewno należą: dodawanie nowych podstron, dodawanie wpisów, tagów, czy publikacja nowych kategorii. Jest to bardzo łatwe, a zaprezentuję jak to zrobić na WordPressie 5.6 z Gutenbergiem (czyli edytorem, który zastąpił klasyczny edytor). Jak dodać zatem zawarte w tytule elementy naszej strony?

Jak dodać podstronę na WordPress?

Zacznijmy od elementów, które są fundamentem każdej strony, niezależnie czy mówimy o stronie bez CMS’a, czy o takiej, która jest na nim postawiona – czyli podstron. Dodawanie podstron na WordPressie jest niezwykle łatwe i intuicyjne, zatem jeśli udało Ci się przebrnąć przez instalację WordPressa, to nie sprawi Ci żadnego problemu.

Krok po kroku, jak dodać podstronę – WordPress

 • zaloguj się do panelu administracyjnego, który znajdziesz pod adresem twojadomena.pl/wp-admin
 • w menu umieszczonym po lewej stronie, odnajdź pozycję Strony
 • najedź na strony i wybierz Dodaj nową.
 • możesz też skorzystać z górnego menu, znajdziesz tam + Dodaj, po najechaniu będziemy mieli możliwość dodania nowej podstrony, klikamy na Strona.
górne menu
menu z lewej strony

Nieistotne na którą drogę się zdecydowałeś, jedna i druga będzie równie skuteczna. Na tym etapie poradnika powinniśmy być już w kreatorze nowej podstrony. Nadajmy jej nazwę, wprowadźmy treść (przy użyciu Gutenberga polecam przez edytor HTML). Następnie w prawym górnym rogu, wyszukujemy przycisku z napisem Opublikuj, klikamy na niego i gotowe!

Widok tworzenia nowej podstrony

Jak dodać nowy wpis na WordPressie?

Droga do utworzenia nowego wpisu będzie zbliżona do tworzenia podstrony. Z wpisów będziemy korzystać, wtedy, gdy prowadzimy portal lub bloga i głównym contentem są właśnie artykuły, ale i strona usługowa lub sklep może wprowadzać wpisy, prowadząc na przykład firmowego bloga.

Krok po kroku, jak dodać wpis – WordPress

 • zakładam, że jesteś już zalogowany w panelu, ale jeśli nie to zrób to
 • znajdź w lewym menu „Wpisy” i najedź na pozycję
 • alternatywnie możemy jak w przypadku tworzenia podstron skorzystać z górnego menu i zamieszczonego tam +Dodaj
 • następnie kliknij Dodaj nowy
widok tworzenia wpisu WordPress

Analogicznie jak w przypadku podstron postępujemy w przypadku opublikowania wpisu. Z podstawowych funkcji, możemy wprowadzić nazwę wpisu, treść, w prawym sidebarze ustalić jego kategorię (jeśli została jakaś utworzona) w innym przypadku WordPress przypisze domyślną. Znajdziesz też tam możliwość ustawienia autora (jeśli jest utworzonych co najmniej dwóch i mają prawa redaktora / admina). Dodasz także obrazek wyróżniający i tagi, które możesz utworzyć w widoku wpisu, ale możesz też zrobić to na inny sposób, który w dalszej części poradnika zaprezentuję.

WordPress jak utworzyć kategorię dla wpisów?

Utworzenie dla wpisów nie jest większym wyzwaniem niż samo stworzenie wpisu (chyba, że mowa o jego bogatej treści) i podstrony. Do stworzenia kategorii wpisów wykorzystamy lewe menu po zalogowaniu do panelu administracyjnego, ale wypiszmy to krok po kroku.

Krok po kroku, jak dodać kategorię dla wpisów na WordPressie?

 • logujemy się do panelu admina
 • z lewego menu wyszukujemy Wpisy
 • po najechaniu na wpisy ujrzymy pozycję Kategorie, należy właśnie do kategorii przejść
 • tam wypełnij podstawowe pola typu Nazwa Kategorii, czy uproszczona nazwa czyli po prostu slug (końcowka adresu url, na przykład jeśli wybierzemy test, to otrzymamy coś na styl /kategoria/test/)
widok tworzenia kategorii

Po prowadzeniu podstawowych, wymaganych pól na samym dole znajdź przycisk z napisem Dodaj Kategorię i go naciśnij. Kategoria została utworzona! Teraz możesz wrócić do wszystkich wpisów i do wcześniej utworzonego wpisu w jego edycji, nadać mu utworzoną kategorię.

Jak dodać tagi? – WordPress

Na sam koniec poradnika przedstawmy jeszcze, w jaki sposób można dodać tagi, które również możesz potem dodać do swoich wpisów.

WordPress, jak dodać tagi – krok po kroku

 • analogicznie, jak w poprzednich przykładach, przejdź do panelu WP
 • z menu po lewej stronie odnajdź Wpisy i na nie najedź
 • kliknij w ostatnią pozycję, czyli Tagi

Twoim oczom ukaże się niemalże identyczny kreator, jak przy tworzeniu kategorii. Uzupełniamy tak samo jak w przypadku kategorii i publikujemy również w ten sam sposób.

widok tworzenia tagów – WordPress

Omówiliśmy tworzenie podstawowych elementów w obrębie witryny stworzonej na WordPressie, dzięki nim możesz rozwinąć swoją stronę o kolejne adresy URL: te związane z kategoriami, tagami i nowymi stronami na stronie.


Podoba ci się? Podziel się z przyjaciółmi!
0
Jeremiasz Nowak
Na co dzień młodszy programista php, ale nie unika frontendowych technologii. Interesuje się szeroko pojętym pozycjonowaniem (seo). W tej sferze stara się wykorzystać swoje umiejętności programowania w php - w oparciu o najpopularniejsze platformy, cmsy.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *