WordPress jak dodawać własne pola?


0
WordPress jak dodawać własne pola?

Jeśli myślałeś/aś, że dodawanie własnych pól na WordPressie jest trudne, to czas wyprowadzić Cię z błędu. Powstała fantastyczna wtyczka – Advanced Custom Fields (AFC), dzięki której stworzysz w wybranym przez siebie miejscu własne pola, na przykład na wpisie, kategorii i wiele więcej. Co raz więcej stron opartych o WordPressa w sporej części oparta jest o własne pola, ponieważ można wykorzystać ją do wprowadzania treści, własnych linków kanoniczncyh, meta title i tak dalej. Jak dodać własne customowe pole na WordPressie? Przeczytaj od początku do końca ten artykuł, a nie powinno sprawić Ci to trudności. Jako przykład weźmy wdrożenie linku kanonicznego na wpisach.

Zainstaluj Advanced Custom Fields, żeby tworzyć własne pola na WordPressie

Zacznijmy od samego początku, a więc od instalacji. Zaloguj się do swojego panelu administracyjnego, a następnie przejdź do wtyczek i dodaj nową. W wyszukiwarkę wpisz hasło „advanced custom fields”. Jeśli wtyczka jest zgodna z Twoją wersją WordPressa przejdź do instalacji, a następnie ją aktywuj. Jeśli Twoja wersja WP byłaby nie zgodna z ACF to koniecznie pomysł nad aktualizacją WordPressa, ponieważ szkoda nie wykorzystać potencjału tak świetnej wtyczki.

zainstaluj i aktywuj Advanced Custom Fields

Po włączeniu wtyczki przejdź do jej ustawień. W menu znajdującym się w lewej kolumnie powinieneś/aś zauważyć „Własne pola”. Na początku przejdź do zakładki Grupy pól.

Przechodzimy do „Dodaj nową”

Advanced Custom Fields – tworzenie pola

Nadajmy tytuł naszej grupie pól. Na potrzeby tego materiały wykorzystam nazwę „Link kanoniczny na wpisach”. Jeśli tworzymy pole dla wpisów w lokacji ustawienia powinny wyglądać następująco: Typ Wpisu — jest równe — Wpis. Jeśli wszystko się zgadza czas na stworzenie etykiety pola. Naciśnij przycisk „Dodaj pole”. W polu etykieta pola wpisz na przykład Link kanoniczny wpis (to będzie widoczne z poziomu panelu WordPressa), a w nazwie pola wprowadźmy link_kanoniczny_wpis (niezbędne przy wywołaniu w kodzie zawartości naszego pola). Na potrzebny linku kanonicznego typ pola zostawmy jako tekst. Całość powinna prezentować się jak na poniższej grafice.

Czas na opublikowanie stworzonego przez nas pola. Po prawej stronie odnajdź przycisk i wciśnij opublikuj.

Przejdź teraz do wpisów i wejdź edycję istniejącego już wpisu lub dodaj nowy. Jeśli wszystko zostało wykonane prawidłowo bez problemu odnajdziesz utworzone pole.

Własny link kanoniczny WordPress

W utworzonym polu możemy teraz wpisać cały adres kanoniczny jaki chcielibyśmy uzyskać dla konkretnego wpisu. Po wprowadzeniu wybranego adresu kanonicznego zaktualizuj wpis, a to co zostało wprowadzone do pola powinno po aktualizacji nadal być widoczne.

Uwaga! Istnieje duże prawdopodobieństwo, że korzystasz z popularnej wtyczki do SEO takiej jak na przykład Yoast lub masz włączone linki kanoniczne, nazwijmy to wordpressowe. Żeby uniknąć duplikacji należy je wyłączyć. O tym jak wyłączyć canonicale generowane przez Yoasta dowiesz się tutaj: Jak wyłączyć linki kanoniczne generowane przez Yoast?. Te, które generowane są przez samego WordPressa usuniesz za pomocą funckji (dodaj ją do functions.php).

remove_action( 'wp_head', 'rel_canonical' );

Jeśli korzystasz z innej wtyczki, sprawdź jej ustawienia, czy jest możliwość wyłączenia linków kanonicznych, jeśli nie będzie takiej możliwości, zapoznaj się z jej dokumentacją.

Generowanie własnego canonicala w kodzie

Czas najwyższy, żebyśmy wyświetlili w kodzie naszej strony to co do tej pory stworzyliśmy. Z racji, że tworzymy własny link kanoniczny edytować będziemy plik header.php w zakresie.

<!-- dodaj ten kod w sekcji head -->
<?php if (get_field('link_kanoniczny_wpis')) {
	$linkKanonicznyWpis = get_field('link_kanoniczny_wpis');
	echo '<link rel="canonical" href="'.$linkKanonicznyWpis.'">';
}
?>
dodatkowo można opakować w jeszcze jednego ifa
<?php if (is_single()) : ?>
<?php if (get_field('link_kanoniczny_wpis')) {
	$linkKanonicznyWpis = get_field('link_kanoniczny_wpis');
	echo '<link rel="canonical" href="'.$linkKanonicznyWpis.'">';
}
?>
<?php endif ;?>

Jak widzisz stworzenie własnego linku kanonicznego nie jest trudne, a dzięki magicznej wtyczce do tworzenia własnych pól na WordPressie można wyczarować naprawdę wiele. Wiele przydatnych informacji znajdziesz na https://www.advancedcustomfields.com/, warto dokładnie prześledzić dokumentację.


Podoba ci się? Podziel się z przyjaciółmi!
0
Jeremiasz Nowak
Na co dzień młodszy programista php, ale nie unika frontendowych technologii. Interesuje się szeroko pojętym pozycjonowaniem (seo). W tej sferze stara się wykorzystać swoje umiejętności programowania w php - w oparciu o najpopularniejsze platformy, cmsy.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *