Czy znasz najpopularniejsze frameworki PHP? Posiadając umiejętność programowania w wybranym języku programowania jesteśmy w stanie zrobić wiele, ale będzie to czasami oparte wieloma godzinami, niekiedy dniami, tygodniami czy nawet miesiącami naszej ciężkiej pracy. Z pomocą mogą przyjść nam frameworki, które zostały stworzone dla określonego języka programowania. Dzięki użyciu odpowiedniego frameworka, do odpowiedniej sytuacji jesteśmy znacząco zoptymalizować naszą pracę, a sam framework zdefiniujmy jako szkielet do budowy aplikacji.
Symfony
Framework, który służy do budowania aplikacji internetowych. Jest on wolnym oprogramowaniem, a na symfony opiera się chociażby najbardziej popularny darmowy e-commerce, czyli PrestaShop. Aktualna wersja to 5.0.
Kilka cech Symfony
- łatwy w konfiguracji i instalacji,
- walidacja formularzy,
- bezproblemowa integracja z innymi bibliotekami.
Laravel
Prawdopodobnie najpopularniejszy na dziś framework (jeżeli mówimy oczywiście o PHP). Analogicznie jak przy symfony, użyjemy go przy budowaniu aplikacji internetowych. Aktualna wersja Laravela to 8.0.
Kilka cech Laravel
- bazuje na Model-View-Controller,
- łatwa instalacja,
- relacyjne bazy danych.
Pozostałe frameworki
Powyżej opisane frameworki dają nam nieograniczone możliwości w kodowaniu, a umiejętne wykorzystanie ich pozwoli nam w relatywnie krótkim czasie zbudować użyteczne aplikacje, na przykład CRMy, czy platformy e-commerce. A jakie frameworki do PHP jeszcze powstały?
- CakePHP,
- CodeIgniter,
- Dframe Framework,
- Elgg,
- Kohana,
- PHPUnit,
- PRADO,
- Zend Framework.