Najpopularniejsze języki programowania przy stronach www


0
Najpopularniejsze języki programowania przy stronach www

Podstawy typu HTML i CSS masz już dawno za sobą? Czas ruszyć do nauki jakiegoś języku programowania, który pozwoli Ci na tworzenie świetnych i przydatnych aplikacji, a także zwiększy Twoje szanse na dobre i stabilne zatrudnienie. Jakie są najpopularniejsze jeżyki programowania, które wykorzystamy przy tworzeniu stron www lub sklepów internetowych?

Podział na backend i frontend

Zanim zaczniemy uczyć się któregoś języka programowania do tworzenia stron internetowych, należy zadać sobie pytanie: czy wolałbym uczyć się tego co jest widoczne na stronie, czy tego co dzieje się po stronie serwerowej? Pierwsza opcja to frontend, a druga to backend. Czasami wybór może być trudny, szczególnie jeśli miałoby to być Twoje pierwsze podejście do nauki języka programowania. W takiej sytuacji jeśli nie możesz się zdecydować odpal sobie kilka lekcji kursu (najlepiej krótkich) z języka frontendowego (na przykład JavaScript) i z języka backendowego (na przykład PHP). Kilka krótkich lekcji z pewnością pomoże Ci wybrać. Nie martw się jeśli dokonasz wyboru, a na przykład w trakcie trwania kursu na jego dalszych etapach stwierdzisz, że jednak wolałbyś coś innego – to idealny moment, żeby po prostu przerwać naukę i przejść do tego, co Cię naprawdę interesuję, bo czasami na pierwszy rzut oka, po prostu możemy się pomylić i nie ma w tym nic złego, a to co dotychczas człowiek przyswoił pozostanie z nami i nie będzie to stracony czas, bo przecież zawsze można zostać Full Stack Developerem.

Dwa najpopularniejsze języki przy tworzeniu stron www: PHP i JavaScript

Nikt nie zaprzeczy, że PHP i JavaScript to najbardziej popularne języki przy tworzeniu stron www. Javascript to reprezentant wcześniej wspominanego frontendu, PHP to zaś przedstawiciel backendu. Można stwierdzić, że są to podstawowe języki, które otwierają wiele furtek, a każdy z nich tak naprawdę cały czas daje szansę na zatrudnienie, choć aktualnie większy boom jest zdecydowanie na JSa. Często w internecie można zobaczyć różne screeny pokazujące mniejsze zainteresowanie, spadek trendów odnośnie PHP czy JavaScriptu, ale chcąc skutecznie odbić piłeczkę, sprawdźmy i przeanalizujmy najpopularniejsze frameworki tych języków i wcale już tak słabo nie jest, a sam król internetu, czyli PHP ma już swoje lata, bo powstał w 1995 roku, a cały czas jest aktywnie wspierany, a najnowsza aktualizacja wyszła niedawno, bo 7 stycznia 2021 roku!

Ranking popularności według TIOBE

Patrząc na listę rankingową najpopularniejszych języków programowania, stworzoną przez TIOBE (Indeks społeczności programistów) JavaScript i PHP zajmują kolejno: 7 i 8 miejsce na 20 sklasyfikowanych języków. Dlatego nie warto słuchać nieprawdziwych opinii typu, że nie warto uczyć się PHP bo to już jest niepotrzebne. Na dobrych programistów zawsze będzie popyt, dopóki dana technologia jest w użytku, a przecież wystarczy spojrzeć na to, że WordPress (najpopularniejszy CMS na świecie) oparty jest właśnie na PHPie. Sam zatem wyciągnij odpowiednie wnioski.

Jak zwiększyć szansę na zatrudnienie znająć PHP i JavaScript?

Przeszedłeś kilka kursów, stworzyłeś kilka mniejszych lub większych projektów i sam zastanawiasz się co dalej z Twoją nauką programowania. Warto wtedy przejść do nauki frameworków, a jako kandydat na programistę znając dobrze przynajmniej jeden popularny framework znacząco zwiększasz swoje szanse na wymarzoną pracę programisty.

Najpopularniejsze frameworki JavaScript

Znając w stopniu zadawalającym JavaScript warto poznać: node.js, Angulara, vue.js czy Reacta.

Popularne frameworki PHP

W jednym z artykułów wymienione zostały frameworki PHP: PHP: najpopularniejsze frameworki.

Inne języki programowanie webowe

Jednym z popularniejszych ostatnio z gamy języków programowania jest Python – to język, który świetnie sprawdza się przy analizie danych, ale ma też zastosowanie webowe – jeśli nie przypadł Ci do gustu PHP lub JavaScript może warto postawić na Pythona? Szukając kolejnych alternatyw dla dwóch topowych języków możemy zatrzymać się przy Javie, którą także można wykorzystać w celach webowych. Podsumowując, języki programowania, które sprawdzą się w ogólnie pojętej webówce to: PHP, JavaScript, Python, Java.


Podoba ci się? Podziel się z przyjaciółmi!
0
Jeremiasz Nowak
Na co dzień młodszy programista php, ale nie unika frontendowych technologii. Interesuje się szeroko pojętym pozycjonowaniem (seo). W tej sferze stara się wykorzystać swoje umiejętności programowania w php - w oparciu o najpopularniejsze platformy, cmsy.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *