Najbardziej przydatne wtyczki do WordPressa


0
Najbardziej przydatne wtyczki do Wordpressa

Wordpress to najprężniej rozwijający się CMS. Nie inaczej jest z różnymi dodatkami do samego podstawowego WordPressa. Ciężko byłoby stworzyć ranking kilku najbardziej użytecznych wtyczek, ponieważ zbyt duża jest rozbieżność w kategorii jakiej ma ona się sprawdzać, płatna/darmowa i tym podobne. Jakie wtyczki do WordPressa warto zapamiętać i mieć je na uwadze przy tworzeniu nowej strony opartej na WP?

Przy optymalizacji, czyli SEO

W zakresie optymalizacji SEO warto zdecydować się na jedną z dwóch dostępnych wtyczek: Yoast i All in One SEO. Tak naprawdę jedna i druga oferuje podobne funkcjonalności: dynamiczna sitemapa, optymalizacja meta tagów (title, description), adresy kanoniczne. Jeśli chodzi o Yoast’a nie zachęcam do kupowania wersji premium, ponieważ jej podstawowa funkcjonalność zdecydowanie wystarczy. Dodatkowo jeśli musisz przeprowadzić optymalizację danych strukturalnych postaw na WP SEO Structured Data Schema to prawdziwa maszyna jeśli chodzi o dane strukturalne.

Wydajność, czyli prędkość strony

Tutaj warto zrobić podział na potężne narzędzia optymalizujące prędkość strony począwszy od kompresji, asynchronicznego wczytywania, lazy load i tak dalej. W płatnej wersji najlepszym rozwiązaniem będzie WP Rocket, a jak szukać darmowej alternatywy mój wybór padłby na LiteSpeed Cache. Do optymalizacji grafik (WebP) najlepiej sprwadzi się płatny dodatek: ShortPixel Image Optimizer, ale znajdziemy także darmową alternatywę w postaci: WebP Express.

Dla autorów blogów

Autorzy blogów i innych serwisów informacyjnych opartych na WordPress na pewno nieraz szukali wtyczek wyświetlających powiązane wpisy na stronie artykułu, czy umożliwiających dodawanie najpopularniejszych postów. WordPress Popular Posts to wtyczka, która rozwiąże wszystkie problemy z popularnymi postami i dodatkowo jej bogatą funkcjonalność wykorzystamy za darmo. Do powiązanych wpisów można skorzystać z popularnego YARPP’a, czyli rozwijając skrót: Yet Another Related Posts Plugin. Jeśli chcesz stworzyć profesjonalne biografie ze zdjęciami – warto zaopatrzyć się także we wtyczkę umożliwiającą dodawanie zdjęć w biografii autora: WP User Avatar

Ochrona i bezpieczeństwo WordPressa

Na myśl przychodzą mi tylko dwie i chyba najbardziej popularne wtyczki w zakresie ochrony WordPressa: All In One WP Security & Firewall oraz Wordfence. Wordfence posiada wbudowany świetny skaner, który pozwala na wyśledzenie plików niepasujących do rdzeniowej struktury WordPressa (nawet dla konkretnej wersji). Zatem jeśli Twoja strona została zaatakowana przez hakerów, skanując ją przy użyciu Wordfence na pewno znajdziesz, gdzie zostały zaimplementowane pliki powodujące trudności w funkcjonowaniu witryny. Drugą pozycję, czyli All in One WP Security & Firewall szczególnie polecam przy wdrażaniu nowej witryny, najlepiej jeszcze na wersji developerskiej. To prawdziwy kombajn, który pozwoli nam na zmianę prefiksu bazy danych, ścieżki do logowania, kompatybilny jest z google recaptchą, pozwala na ochronę kodu PHP przed niechcianymi zmianami i wiele więcej.


Podoba ci się? Podziel się z przyjaciółmi!
0
Jeremiasz Nowak
Na co dzień młodszy programista php, ale nie unika frontendowych technologii. Interesuje się szeroko pojętym pozycjonowaniem (seo). W tej sferze stara się wykorzystać swoje umiejętności programowania w php - w oparciu o najpopularniejsze platformy, cmsy.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *