Kurs WordPress cz. 2: Jak zainstalowaćWordPressa?


2
Jak zainstalować Wordpressa?

W pierwszej części kursu, który w pełni poświęcony jest najpopularniejszemu CMSowi, omówiliśmy dlaczego warto jest postawić na WP, o jego wielu zaletach, ale też o wadach. W drugiej odsłonie tego kursu skupimy się na instalacji. Jak zainstalować WordPressa?

Zainstalować WordPressa możemy na wykupionym wcześniej hostingu lub też lokalnie, na naszym komputerze. Przegapiłeś pierwszą część kursu? Kurs WordPress cz. 1: Dlaczego WordPress? Kliknij i nadrób zaległości, a następnie wróć do tej lekcji!

Ściągnij pliki WordPressa

Pierwszym krokiem, który należy wykonać jest ściągnięcie z oficjalnej strony WordPressa jego plików, najlepiej w najnowszej wersji, jeśli stawiamy nową stronę. Pobrać pliki możemy z oficjalnej strony WP: https://pl.wordpress.org/download/. Po kliknięciu na link, scrolluj stronę w dół tak długo aż znajdziesz następujący przycisk z treścią: „Pobierz WordPressa ..(wersja)”.

W celu pobrania WP naciśnij

Po ściągnięciu plików, przenieś w dogodne na Twoim komputerze miejsce skompresowany folder, a następnie wypakuj go na przykład za pomocą 7-Zip. Po prawidłowym wypakowaniu otrzymasz folder, który będzie się nazywał po prostu wordpress, a skompresowany folder powinien nosić nazwę wordpress-5.6-pl_PL (5.6 lub inna wersja, zależy jaką pobierzesz, pl_PL – czyli polska wersja językowa, bo pobieraliśmy z polskiego źródła.)

Instalacja WordPressa na Twoim komputerze, czyli lokalnie

Potrzebować będziemy do tego programu typu XAMPP, może być równieź AMPPs i wszelkiego rodzaju odpowiedniki. My skupimy się jednak na najbardziej popularnym programie, którym bez cienia wątpliwości jest XAMPP (najwięcej poradników znajdziesz w sieci, właśnie do XAMPPa, stąd jego wybór.). Pobierz XAMPPa z: https://www.apachefriends.org/pl/download.html. Po pobraniu odpal plik instalacyjny i następuj zgodnie z instrukcjami, wybierz docelową ścieżkę, gdzie chcesz, żeby zainstalowany został XAMPP, domyślną ścieżką wybraną przez oprogramowanie będzie C:/XAMPP, ale możesz to zmienić. Po zakończonej instalacji, przejdź do odpalenia programu, jeśli nie możesz go znaleźć lub nie utworzyłeś podczas instalacji skrótu na pulpicie, skorzystaj z wyszukiwarki systemu i wpisz po prostu XAMPP, następnie odpal go odpal.

Na ekranie powinno pojawić Ci się okienko, które będzie wyglądało jak poniżej umieszczona grafika.

kliknij start przy usługach „Apache” i „MySQL”

Naciśnij Start przy następujących usługach: Apache i MySQL – to niezbędne usługi oferowane przez XAMPPa do poprawnego zainstalowania, a następnie korzystania z WordPressa lokalnie, na naszym komputerze. Poprawnie odpalone i załadowane usługi powinny pokazać się w zielonej kolorystyce. Jeśli wszystko jest w porządku możemy przejść do kolejnych kroków.

Utworzenie lokalnej bazy danych XAMPP

WordPress jest CMSem, który wymaga posiadania bazy danych (po to też odpaliliśmy MySQL), a kolejnym krokiem, który musimy zrealizować jest poprawne utworzenie bazy danych. Żeby przejść do panelu phpmyadmin skorzystaj w Twojej przeglądarce z „http://127.0.0.1/” lub jego odpowiednika „localhost”, następnie powinieneś przejść do zakładki phpmyadmin, gdzie będzie można utworzyć bazę danych dla Twojego lokalnego WordPressa.

przejdź do zakładki phpmyadmin

Następnie należy przejść do zakładki widocznej na poniższym zdjęciu, czyli „Bazy danych”.

przejdź do „Bazy danych”

Po przejściu do odpowiedniej zakładki następnie należy utworzyć bazę danych, a taką możliwość daje nam naciśnięcie adresu z tekstem „Utwórz bazę danych”.

Kliknij utwórz bazę danych

Wprowadź wymagane pola, ustal nazwę bazy danych, którą będziesz się posługiwać przy instalacji lokalnej WordPressa. Warto pamiętać, że wybierając środowisko lokalne oferowane przez XAMPPa adresem bazy danych będzie zawsze localhost, nazwą bazy danych będzie wcześniej utworzona przez Ciebie, nazwa użytkownika to: root, a hasłem nie będzie nic, czyli po prostu puste pole.

Przerzucenie plików do odpowiedniego folderu XAMPPa

Podczas instalacji XAMPPa został utworzony folder, który nazywa się htdocs. To tam należy przenieść pobrane przez nas wcześniej pliki WordPressa, które już mamy na swoim komputerze. Dalej możesz działać na dwa sposoby: albo przenieś cały folder wordpress do folderu htdocs, albo wejdź w folder wordpress i za pomocą kombinacji ctrl+a, potem ctrl+c skopiuj wszystkie pliki do htdocs (tutaj wkleisz to skrótem ctrl+v).

Gdzie znaleźć folder htdocs?

Przypomnij sobie, gdzie zainstalowałeś XAMPPa, to w tej lokalizacji właśnie znajdziesz też ten folder. Jeśli wybrałeś domyślną ścieżkę oferowaną przez oprogramowanie będzie to prawdopodobnie: C:/XAMPP/htdocs

Instalacja WordPressa na lokalnym środowisku

Kolejnym krokiem jest przejście do przeglądarki i zaimplementowania w niej adresu http://127.0.0.1 możesz też spróbować localhost. Powinieneś zostać przeniesiony do okna z instalacją WordPressa.

okienko instalacji WP

Przechodzimy do zakładki „Zaczynajmy!”. Pierwszym krokiem będzie odpowiednie skonfigurowanie naszej bazy danych, którą we wcześniejszych etapach już zdążyliśmy utworzyć. Podałem wcześniej też podstawowe dane, z których należy skorzystać wybierając XAMPPa jako środowisko lokalne pod WP. Nazwa bazy danych to utworzona przez nas w phpmyadminie nazwa, nazwa użytkownika to root, adresem bazy danych jest localhost, a hasło pozostawiamy puste.

uzupełnij odpowiednie pola

Naciśnij wyślij. Jeśli wszystko z naszą bazą danych jest poprawnie otrzymamy stosowny komunikat, który to potwierdzi, jeśli zaś coś poszło nie tak, również otrzymamy komunikat, mówiący o niepoprawności w konfiguracji. Jeśli wszystko poszło tak jak należy w następnym kroku powinniśmy uzupełnić: Tytuł witryny, nazwę użytkownika, hasło (najlepiej wygenerować automatycznie i zapisać), podać maila i dopóki strona będzie w wersji deweloperskiej zaznaczyć „proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny”.

wypełnij wszystkie pola

Teraz jeśli w htdocs przenieśliśmy pliki razem z folderem wordpress (czyli pliki wordpressa, znajdują się w folderze „wordpress”) ścieżka do naszej strony będzie następująca: http://127.0.0.1/wordpress/, a do panelu administracyjnego http://127.0.0.1/wordpress/wp-admin/. Jeśli wybraliśmy opcję z przeniesieniem plików bez folderu, usuńmy ze ścieżki część „/wordpress/”. Do panelu administarcyjnego wejdziemy za pomocą utworzonej nazwy użytkownika lub maila i wygenerowanego hasła.

Instalacja na wykupionym serwerze

Powyższa część dotyczyła instalacji WordPressa na środowisku lokalnym, a jak zainstalować WordPressa na zakupionym wcześniej serwerze?. Większość etapów będzie identyczna, na przykład jeśli chodzi o sam proces konfiguracji okna z instalacją WordPressa.

Przyjmijmy scenariusz, że masz wykupioną domenę i serwer. Masz odpowiednio skonfigurowane DNSy i podpiętą pod serwer domenę. Pliki wordpressa, które wcześniej przerzucaliśmy do htdocs, teraz przerzucisz do folderu „public_html” na swoim serwerze. Połącz się przez program typu FileZilla ze swoim serwerem, a następnie do odpowiednio katalogu przenieś pliki ze świeżo pobranego WordPressa, przykładowa ścieżka, która powinna Ci ułatwić: /domains/nazwaTwojejDomeny.pl/public_html

Proces transferu plików z Twojego komputera na serwer zajmie około pięciu minut. W tym czasie, żeby nie tracić czasu warto jest utworzyć bazę danych, którą wykorzystamy podczas procesu instalacji. Zrobimy to na przykładzie serwera z panelem typu DirectAdmin.

Jak utworzyć bazę danych w panelu DirectAdmin?

Przejdź do domeny dla której chciałbyś utworzyć bazę danych, a następnie odnajdź sekcję „Twoje konto”, a poniżej „Zarządzanie MySQL”.

przejdź do zarządzanie MySQL

Następnie przejdź do widocznej na pierwszy rzut oka zakładki „Utwórz nową bazę danych”. Wprowadź nazwę bazy danych, nazwę użytkownika i hasło.

wypełnij wszystkie pola

Naciśnij przycisk „Utwórz”, a jeśli wszystko poszło zgodnie z planem powinniśmy otrzymać komunikat o pomyślnym utworzeniu bazy danych.

zrób screena tej sekcji

Żeby nie zapomnieć dostępów do bazy danych warto jest zapisać sobie wszystkie dane, które widoczne będą jak na powyższym obrazku, lub zrobić zrzut ekranu. Analogicznie jak w przypadku instalacji na środowisku lokalnym wykorzystamy nazwę bazy danych, host bazy danych, nazwę użytkownika i hasło. Jeśli wszystko wykonaliśmy poprawnie, żeby przejść do okienka konfiguracyjnego z instalacją WordPressa należy przejść na adres domeny, na której chcemy zainstalować WP.

Instalacja WordPressa przez serwer – alternatywa metoda

Niektórzy hostingodawcy oferują możliwość instalacji najpopularniejszych cmsów bezpośrednio przez serwer.

kliknij zobacz więcej

Odnajdź następnie na liście ikonkę WordPressa i ją kliknij. Następne możesz rozpocząć instalację WordPressa przy użyciu przycisku „Instaluj tę aplikację”.

instalacja WP przez panel serwera

Następnie należy postępować zgodnie z krokami, które zaserwuje nam automatyczny instalator. Można ustalić hasło, nazwę admina, wersję instalowanego WordPressa i inne. Nie zalecam używania tej metody do instalacji WordPressa, ponieważ jest najmniej bezpieczna i może pozostawić luki, które bezwzględni hakerzy są w stanie umiejętnie wykorzystać na swoją korzyść. Jest to jednak najprostsza metoda i wydaje się, że najszybsza, dlatego zdecydowałem się o niej wspomnieć.

Podsumowując instalacja WordPressa, czy to na środowisku lokalnym, czy już na docelowym serwerze jest dość prosta, a jeśli robisz to pierwszy raz, czytaj i analizuj krok po kroku zalecenia, a na pewno Ci się uda. Pamiętaj, żeby przy instalacji wymusić nieindeksowanie naszej witryny, dopóki jej nie skończymy nie ma sensu, żeby roboty google wchodziły na stronę, która jest w fazie deweloperskiej. Po zakończeniu budowania strony, przejściu na produkcję, nie zapomnij też odznaczyć tej funkcji. A jak to zrobić? Żeby nasza witryna zaczęła się indeksować, należy wejść na panel (domena.pl/wp-admin/), W lewej kolumnie odnaleźć „ustawienia”, a następnie kliknąć w „czytanie”.

odznacz checkboxa

Odznacz checkboxa dla „Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny”. Jeśli jest to zaznaczone Twoja strona globalnie otrzymuje tag noindex, przez co jest nie widoczna dla wyszukiwarek takich jak na przykład google. Po odznaczeniu, kliknij w zapisz zmiany i gotowe!


Podoba ci się? Podziel się z przyjaciółmi!
2
Jeremiasz Nowak
Na co dzień młodszy programista php, ale nie unika frontendowych technologii. Interesuje się szeroko pojętym pozycjonowaniem (seo). W tej sferze stara się wykorzystać swoje umiejętności programowania w php - w oparciu o najpopularniejsze platformy, cmsy.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *