Kurs WordPress cz. 1: Dlaczego WordPress?


1
Kurs wordpress część 1 - Dlaczego Wordpress?

Witam Cię w pierwszej części mojego kursu WordPress. Pierwsza część będzie częścią całkowicie teorytyczną wyjaśniającą, dlaczego warto wybrać WordPressa, a także wymienimy jego największe wady. Będą to cykliczne publikacje, a każda kolejna część poradnikowa dotycząca najpopularniejszego CMSa na świecie będzie pojawiała się w każdą sobotę. Zaczynamy!

Dlaczego warto postawić na WordPressa?

Stawiając stronę, aplikację internetową przede wszystkim musimy zadać sobie pytania: jaką funkcjonalność chcemy uzyskać? Na czym nam najbardziej zależy? Znając odpowiedzi na te pytania, niejeden specjalista bez problemu odpowie, czy WordPress będzie odpowiedni pod potencjalny serwis.

Uniwersalność WordPressa

Prawda jest taka, że aktualnie WordPress rozwinięty został do takiego poziomu (nie tylko przez twórców samego WP, ale i szablonów, wtyczek), że zrobić praktycznie można na nim wszystko, czego dusza zapragnie. Sam fakt, że WordPress oparty jest na PHP jest bardzo dużą zaletą, ponieważ znając nawet PHP w minimalnym stopniu jesteśmy w stanie sporo sami dopisać i z edytować. Prawdopodobnie dwa najbardziej popularne kierunki to: stworzenie strony internetowej (firmy usługowe, wizytówki) albo sklep internetowy (e-commerce). Zarówno w jednej, jak i drugiej dziedzinie WordPress sprawdzi się świetnie, a dodatkowo nie będzie problemu z wdrożeniem na przykład bloga do serwisu (bo przecież sam WordPress z początku służył bloggerom). Ze sklepami internetowymi postawionymi na WordPress jednak warto uważać, a jeżeli ktoś planuje sprzedawać setki, czy tysiące produktów to z pewnością lepiej sprawdzą się inne platformy, ale to nie znaczy też, że sklep oparty o WooCommerce będzie gorszy niż inne. Chcemy zrobić wypożyczalnię samochodów? A może kalkulatory lub portal? WordPress podoła.

Prosta instalacja

Do instalacji WordPressa nie potrzebna jest tak naprawdę żadna zaawansowana wiedza techniczna, a działania zgodne z dokumentacją, czy pierwszym lepszym poradnikiem, ułatwią nam przejście kolejnych kroków instalacyjnych. Jedno jest pewne, większość osób, które potrafią obsłużyć komputer, korzystając z solidnego poradnika, dadzą sobie radę z instalacją.

Szablony

W internecie na przestrzeni lat wzrosła liczba darmowych szablonów (często demo jakiegoś szablonu), a także płatnych templatek, które znajdziemy na przykład na themeforest. Można też pokusić się o stworzenie własnego szablonu od postaw, ale dzisiaj już raczej mija się to z celem w przypadku zwykłej strony usługowej. Powstały także ,,intuicyjne” buildery, które mają umożliwić nietechnicznym osobom możliwość budowania od podstaw swoich szablonów. Najpopularniejsze to: Divi, WP Bakery, Elementor, czy Beaver Builder.

Wtyczki

Tak jak w przypadku szablonów do WordPressa powstało cała masa szablonów, tak wtyczek chyba jeszcze więcej. Analogicznie jak przy szablonach darmowych i tych płatnych. Zakres jest olbrzymi, bo i do tworzenia sklepów, optymalizacji seo, zabezpieczenia strony i wiele więcej.

Niezbyt skomplikowany interfejs

Znajdując się pierwszy raz w panelu administracyjnym WordPressa (szczególnie jakiegoś już rozbudowanego) można się przerazić, ale tak naprawdę, mając porównanie z innymi CMSami WordPress wypada tutaj korzystnie i tak naprawdę kilka odwiedzin, przeklikań przez panel i z pewnością stanie się on intuicyjny dla większości użytkowników.

Możliwość utworzenia kont pracownikom

Masz pracowników w swojej firmie, albo kogoś kto ma zarządzać stroną w jakimś zakresie? W WordPressie utworzysz konta z takimi funkcjonalnościami jak: SEO Edytor, SEO Manager, subskrybent, współpracownik, autor, redaktor i administrator.

Najważniejsze zalety WordPressa

UniwersalnośćDarmowe szablony
Darmowe wtyczkiPrzyjazny interfejs
Prosta instalacjaKonta dla pracowników

Wady WordPressa

Czasami wydajnośćCzęste aktualizacje
Podatność na atakiMinimalna znajomość HTML, PHP (czasami)

Dużo powiedzieliśmy już o zaletach WordPressa i jego uniwersalności, ale nie ma idealnej rzeczy na tym świecie i WordPress posiada też pewne wady o których należy wspomnieć.

Bezpieczeństwo

WordPress jako bardzo rozbudowany CMS niestety jest narażony na złośliwe i niepożądane ataki, co wymusza na nas robienie aktualizacji szablonów, wtyczek i samego WordPressa. Jeśli nasza strona zostania zaatakowana, to oczywiście nie jest tak, że nie uda się tego przywrócić, ale może wymagać dodatkowych nakładów na specjalistę lub czasu na znalezienie przyczyny problemu. Czasami nawet zły dobór wtyczki (na przykład z niezgodną wersją z naszym WP, od niezaufanego developera) może narazić nasz serwis na ataki. Dobry haker potrafi wykorzystać najmniejszy szczegół, żeby przeprowadzić atak i wgrać na naszą stronę wirusa, ale pamiętajmy – odpowiednio zadbana strona oparta o WordPress nie będzie narażona na ataki.

Aktualizacje

Z aktualizacjami różnie bywa, ale na pewno nie jest tak, że wystarczy coś na stronie zaktualizować i koniec. W zależności, co będziemy aktualizować należy przeanalizować takie kwestie jak zgodność wersji WordPressa z na przykład wtyczką oraz wersję PHP. Na pewno aktualizacji czegokolwiek w WordPressie nie powinna wykonywać osoba, która nie będzie w stanie w razie problemu naprawić strony. Przed aktualizacjami także należy zrobić aktualny backup (chociaż warto go robić cyklicznie, nawet kiedy nic nie aktualizujemy).

Podsumowanie

Kilka zalet, jak i wad na pewno dałoby się jeszcze wypisać, ale myślę, że to po prostu wyjdzie w trakcie kursu i na bieżąco będą potencjalne kolejne zalety i wady będą przedstawiane. Tak, czy siak WordPress jest poteżnym CMSem i warto jest go znać i móc się cieszyć jego możliwościami. Sprawdź drugą część kursu: Kurs WordPress cz. 2: Jak zainstalowaćWordPressa?


Podoba ci się? Podziel się z przyjaciółmi!
1
Jeremiasz Nowak
Na co dzień młodszy programista php, ale nie unika frontendowych technologii. Interesuje się szeroko pojętym pozycjonowaniem (seo). W tej sferze stara się wykorzystać swoje umiejętności programowania w php - w oparciu o najpopularniejsze platformy, cmsy.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *