Jak przyspieszyć działanie PrestaShop?


0
Jak przyspieszyć działanie PrestaShop?

Prędkość działania sklepu internetowego, ale i też stron usługowych i wszelkich innych jest dzisiaj niezwykle istotna. Po pierwsze z punktu widzenia użytkownika, ale i na przykład wyszukiwarek, które są w stanie zweryfikować, jak szybko wczytuje i działa nasza strona www. Wybierając płatny szablon, przepełniony ciekawymi dodatkami – modułami, korzystając z nich, tracimy sporo na wydajności naszego sklepu internetowego. Jak zwiększyć prędkość sklepu PrestaShop?

1. Optymalizacja w panelu – funkcjonalność CCC

Będąc w panelu swojego sklepu PrestaShop odnajdź w lewej kolumnie zakładkę zaawansowane, a następnie przejdź do wydajności. Znajdziesz tam sekcję poświęconą Funkcjonalności CCC.

włącz te trzy opcję w celu zwiększenia prędkości sklepu

Co właściwie oznacza skrót CCC?

Skrót CCC pochodzi od trzech słów, a mianowicie od: Combine, Compress i Cache. Tłumacząc na polski: Łącz, Kompresuj i Keszuj (czyli zapisuj w pamięci podręcznej). Dzięki tej funkcjonalności istnieje realna możliwość zredukowania rozmiaru strony, przez co czas ładowania powinien zostać zredukowany i być bardziej przyjazny dla użytkownika.

Wyłącz zbędne i niepotrzebne moduły

Bardzo często na PrestaShop po włączanych jest dużo niepotrzebnych, a obciążających nasz sklep modułów. Jeśli na przykład korzystasz z google analitics, a nie zerkasz na statystyki oferowane przez Prestę, warto też z nich zrezygnować, ponieważ przy wielkich sklepach, generują wiele obciążających danych. Przeanalizuj także, które moduły są dla Ciebie niezbędne dla funkcjonowania sklepu internetowego, te które okażą się zbędne po prostu wyłącz.

Optymalizacja grafik

Duże zdjęcia są prawdopodobnie jedną z częstych przyczyn słabej wydajności danych podstron. Jeśli posiadasz w obrębie swojej witryny zdjęcia, które ważą więcej niż 500 kb koniecznie skompresuj je wykorzystując na przykład tinyjpg lub inne oprogramowanie, które umożliwi Ci szybką kompresję grafik. Sprawdź też rozmiar zdjęcia czy nie jest to grafika typu 5000×5000, ponieważ wtedy nawet po kompresji, pozostanie sporo zbędnej wagi, którą zmieniając rozmiar grafiki na na przykład 1000×1000 możemy łatwo zredukować. Pamiętaj, żeby po każdej kompresji i zmianie rozmiaru sprawdzić zdjęcie przed dokonaniem zmian na stronie, a jak podmienisz grafikę (możesz przez FTP w odpowiednim folderze, gdzie zdjęcie się znajduje, albo po prostu przez panel) sprawdź ją też na stronie, jak się prezentuje. Kompresuj wszystko co jest możliwe, do póki nie przestanie tracić na jakości.

Lady loading PrestaShop – kontynuacja optymalizacji zdjęć

Możesz w prosty sposób zamieścić lazy loading na swoim sklepie PrestaShop. Po prostu znajdź miejsca, gdzie się one generują i do img src dopisz loading=”lazy”. Jeśli nie jesteś w stanie tego wykonać, są też przydatne moduły, które wdrożą lazy loading na PrestaShop za Ciebie.

WebP na PrestaShop

Zapewnij na swoim sklepie PrestaShop ładowanie grafik przez nowoczesny format WebP. Tutaj jest dużo walki jeśli chciałbyś zrobić to sam i to też po stronie serwerowej, więc najlepiej jest w takiej sytuacji sięgnąć po moduł, który wykona to za nas. Koszt modułu, który wygeneruje WebP na PrestaShop wynosi średnio między 100-300zł. WebP na sto procent da dobre rezultaty pod kątem zwiększenia prędkości Twojego sklepu opartego o PrestaShop.

Zapewnij preload dla czcionek

Mało kto sobie by wyobrażał, bo grafiki to oczywiste, ale czcionki również potrafią bardzo obciążyć stronę. Sprawdź przez tester PSI, zobacz czy w zaleceniach nie ma wzmianki o czcionkach, jeśli takowa wystąpi, to w sekcji head Twojej strony, wymuś preload fontów.

Zmień serwer na szybszy

Dużym problemem dla prędkości Twojego sklepu internetowego PrestaShop może być zbyt mało wydajny serwer i zdaje się, że często tak jest. Zapoznaj się z ofertą hostingów i wykonaj migrację na szybszy serwer, a gwarancja zwiększenia prędkości na PrestaShop gwarantowana.

Przedstawione powyżej zalecenia są do wykonania, tak naprawdę przez większość osób, które same stworzyły sklep na PrestaShop. Jednak jeśli nasz serwer jest strasznie słaby, a motyw przeładowany całą masą javascriptu i zbędnego czasami kodu, ciężko będzie osiągnąć zadowalający rezultat, nawet stosując powyższe wszystkie metody.


Podoba ci się? Podziel się z przyjaciółmi!
0
Jeremiasz Nowak
Na co dzień młodszy programista php, ale nie unika frontendowych technologii. Interesuje się szeroko pojętym pozycjonowaniem (seo). W tej sferze stara się wykorzystać swoje umiejętności programowania w php - w oparciu o najpopularniejsze platformy, cmsy.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *