Jak nauczyć się tworzyć strony internetowe?


0
Jak nauczyć się tworzyć strony internetowe?

Cały rynek związany z segmentem IT przeżywa rozkwit i tak zwany boom, a jedną z jego gałęzi są wszelkie technologie webowe, które sprowadzają się do tworzenia stron www i aplikacji. Wchodząc w świat webowy najlepiej zacząć najzwyczajniej w świecie od nauki tworzenia stron internetowych, a jak się za to zabrać? Z jakich skorzystać źródeł? Jakie są korzyści z umiejętności tworzenia stron www? To i o wiele więcej dowiesz się w treści tego artykułu.

Dlaczego w ogóle warto umieć tworzyć strony internetowe?

Dla osoby, która chce pracować w branży IT olbrzymim atutem będzie taka umiejętność, a dla osoby, która miałaby pracować jako web developer, programista PHP czy frontend developer po prostu musi to umieć i koniec kropka, ale czy tylko osoby, które wiążą swoją przyszłość z IT powinny umieć tworzyć strony internetowe? Otóż nie! Nauki tworzenia stron www tak naprawdę nigdy za wiele i można polecić ją każdemu, wystarczy, że prowadzisz swoją firmę, albo jesteś w jakiejś dziedzinie freelancerem i potrzebujesz na przykład strony wizytówki, na której zaoferujesz swoje usługi, przedstawisz możliwe formy kontaktu z Tobą. Weźmy pod uwagę także sytuację, kiedy zlecisz stworzenie strony internetowej, firma lub freelancer ją wykona, a przyjdzie czas, że chciałbyś coś zmienić, odezwiesz się ponownie do tej samej osoby, a to znowu będzie kosztować, a przecież drobną zmianę, gdybyś znał podstawy, mógłbyś wdrożyć samodzielnie. I na sam koniec zawsze jest to jakiś dodatkowy punkt w CV i być może zainteresuje on Twojego potencjalnego pracodawcę.

Jak i gdzie nauczyć się tworzyć strony internetowe?

Kiedyś był z tym pewien problem, a mianowicie z ilością źródeł z których można było zaczerpnąć dawkę praktycznej wiedzy, dzisiaj już jest inaczej, a ilość materiałów dostępnych w sieci, czy kursów jest olbrzymia. U mnie również znajdziesz naukę tworzenia stron internetowych opartą o najpopularniejszy CMS na świecie: Kurs WordPress cz. 1: Dlaczego WordPress?. Najlepiej zacząć jest od darmowych kursów i sprawdzić, czy w ogóle się w tym czujemy, jako źródło najlepiej wykorzystać jest platformę Youtube, gdzie w zakresie podstaw znajdziemy sporo przydatnych materiałów. Idąc dalej chcąc uzyskać lepsze kursy, warto jest zainwestować w wybrany kurs na Udemy, znajdziesz tam równie dużo kursów, a ich ceny nie są wygórowane, a pamiętajmy, że jest to inwestycja w nasze umiejętności, które być może w przyszłości pozwolą nam zarabiać znacznie większe pieniądze.

Portale, blogi i książki do nauki stron internetowych

Do samodzielnej nauki tworzenia stron internetowych można wykorzystać także różne techniczne portale poświęcone tej gałęzi informatyki, a także sprawdzić się mogą różne informatyczne blogi, czasopisma. Dla fanów książek również na rynku znajdzie się wiele ciekawych propozycji, ale taka forma nauki jest zdecydowanie mniej efektywna i efektowna niż z osobą prowadzącą kurs.

Szkoły programowania

Powstało także w naszym kraju kilka szkół do programowania, jednak jest to najbardziej kosztowna sprawa, z tym, że mamy faktycznie na bieżąco kontakt z osobą, która prowadzi zajęcia i jest to duży atut. Szkoły takie oferują popularne Bootcampy w formie zajęć stacjonarych, jak i zdalnych, a w ofercie zazwyczaj jest kilka języków programowania do nauki, ale znajdziesz też bez problemu kursy, które oferują tworzenie stron internetowych od samych podstaw.

Czy nauka tworzenia stron internetowych jest trudna?

Jeśli mówimy o samej nauce statycznego języka html czy arkuszy styłów css, nie jest to trudne, a można śmiało rzec, że wystarczy znać obowiązujące schematy i wszystko będzie działało i ciężko jest spowodować błąd na stronie. Inaczej jest z językami programowania, które pozwalają na stworzenie interaktywnych stron www, gdzie wymagana jest odpowiednia składnika i logika i nawet najmniejszy błąd może zakłócić działanie aplikacji. Podsumowując podstawy są proste do opanowania i opanowanie htmla i cssa przy odpowiedniej regularności, najlepiej codziennie po chociaż 30 minut, da szybko oczekiwane rezultaty. Przy językach programowania będziemy musieli opanować znacznie więcej materiału i zdecydowanie bardziej pilnować regularności, bo łatwo zapominać jest podstawy, szczególnie na początku edukacji. Polecam naukę w formie tworzenia własnego projektu, stopniowo go rozwijając. Zapraszam Cię także do mojego kursu WordPressa: Kurs WordPress cz. 2: Jak zainstalowaćWordPressa?.

Polecane źródła do nauki tworzenia stron www

  • kursy online: Udemy,
  • książki: wydawnictwo Helion.

Podoba ci się? Podziel się z przyjaciółmi!
0
Jeremiasz Nowak
Na co dzień młodszy programista php, ale nie unika frontendowych technologii. Interesuje się szeroko pojętym pozycjonowaniem (seo). W tej sferze stara się wykorzystać swoje umiejętności programowania w php - w oparciu o najpopularniejsze platformy, cmsy.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *